Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Čína je po Koreji jako skok do studené vody - prostě jiný svět

Podotýkám, že naše zkušenosti jsou čistě subjektivní a že turisté cestující s cestovkou, autobusem, pod vedením „vyškoleného“ průvodce se s mnohými nesrovnalostmi vůbec nesetkají. Individuální turistika po Číně  není pro každého. Začínáme v Pekingu – na staronový název města si jen těžko zvykáme a to platí na čínská specifika po celý pobyt.

jedno z ohromných prostranstvích v Zakázaném městěJirka

První kontakt nebyl zrovna příjemný. Viditelné i neviditelné kamery jsou namířeny ze všech stran. Na letišti mě při průchodu jednou z kontrol prostě vyndali z řady a bez velkého vysvětlování mě dvě honosně uniformované důstojnice chytly podpaží a odvedly na lekářskou stanici. Jako vysvětlení zaznělo lakonické „Jú sik“… (jste nemocný). Tak prý jsem nemocný, kroutila hlavou moje manželka, lékařka. …Musejí mě změřit teplotu a už jsem měl rtuťový , starodávný teploměr podpaží! Ptám se jak na to přicházejí, ale  narážím na stěnu mlčení a na kamené, neženské ksichty. Po měření teploty, která nic podezřelého neukázala, jsem byl bez omluvy vyzván povelem: „gou“. Tak jsem byl propuštěn. Welcome in China. Chuť na čínské dobrodružství nám ta epizodka nevzala a již brzy jsme odměněni...

Prostanství před vchodem do Zakázaného města je střeženo jako Fort Knox

Náš první den pobytu padl na výroční sjezd komunistické strany a proto jsou ulice sousedící s náměstím Nebeského míru částečně uzavřeny, v autech se nesmí stahovat okénka, ani zastavovat v okolí sjezdu…Tisicíce viditelných i nenápadných policistů nás doprovázejí po celý den – zítra je ale po všem: nic se na restriktivní politice strachu na venek nezmění. 

Zakázané město je místo, kde revidujeme naše pojmy o velikosti a velkorysosti... zrovna tak jako na největším náměstí světa, Tian’anmen. 400 000 m2 ! „Velký“ tu znamená prostě ohromný. Z fotek není možné tuto velikost vyčíst, člověk musí stát na místě a připadat si jako mravenec…potom možná. Krásu historických stavení, která jsou všechna ve výborném stavu není zapotřebí vyzdvihovat. Na druhé straně člověku běhá mráz po zádech, když se doví, kolik lidí tehdy na těchto stavbách pracovalo a zahynulo.

Historické památky jako zakázané město, letní palác, chrám nebes, mešita, lamistický chrám a nejméně dalších deset absolutních klenotů atd. jsou všude dostatečně popsány, proto si tři jiné „zážitky“  zaslouží podrobnější pojednání: 1. provoz, 2. čistota a 3. kontakt s obyvateli.

Provoz v Pekingu se již před lety transformoval z cyklistického na čistě automobilový a byl vyřešen osmi okružními koncentrickými dálnicemi. Tento systém je velmi funkční. Množství aut je ale takřka nepředstavitelné. Silnice s „přednostním pruhem“, pro stranu a vládu a zpoplatněný expresní pruh je přesto nepojmou. Jako reakce na bezmocnost řidičů vznikl samoregulační provoz vyznačující se odstupem mezi auty vyjádřeným v centimetrech. V realitě to znamená, že vznikne tlačenice v několika proudech, každý mění pruh, aby získal jednu délku auta před jiným účastníkem a to funguje jen tehdy, když jej předjede o 30 cm a začne se na něj neůprosně tlačit. Věru nic pro slabé nervy, nebo pro pasažéry na zadním sedadle, zvyklé řídit sami. Na dálnicích se někteří řidiči usídlí prostě vlevo a tam zůstanou. Proto se v Číně předjíždí najednou z obou stran, bez blinkru, s houkáním a beztrestně. …  

Zlatá mláděž parkuje kde chce..a nechá auto střežit strážníkem...Nejhůř se chovají statisíce vládních a stranických černých limuzín, které se lehce rozpoznají podle červených písmen na SPZ a černých (ne jen tmavých) skel s vyjímkou malého trojúhelníku kolem zpětného zrcátka, který je ponechán průhledný. Evropanům se nedoporučuje sám řídit, nemluvě o řešení možné nehody. Nikdo vám nepomůže, policie ani ostatní Číňani jazyky neovládají. Proto jsme se nechali za babku šoférovat a určitě jsem „brzděním“ vytlačil do podlahy našeho auta důlek…

Chodci nemají v Číně nikde přednost. Pruhy na přechodu jsou jen smutným svědkem alibismu. Bez ohledu na přechody pro chodce se řidiči řítí do skupiny chodců, která se pudem sebezachovy rozdělí na dvě skupiny – ti odvážnější se posunou  dopředu o jeden jizdní pruh, ti opatrnější (matky s dětmi a senioři atd.) se vracejí a čekají na další příležitost. Tomuto dění přihlíží nečinně policie. Podchody jsou vzácné, jejich odstupy jsou čínsky veliké...

Ohromná sítˇ místního metra sice nepokrývá celé město, ale je jedinným eficientním dopravním prostředkem. Některé trasy jsou krásně vybavené, na kvalitních a drahých materiálech se rozhodně nešetřilo. Ani neznalost čínštiny nebrání jej používat. Nejdůležitější informace jsou psané latinkou. Tím ale vstřícnost končí. Všude, kde se setká větší množství lidí, vznikne tlačenice a dobré vychování ustoupí snaze dostat se dopředu. Strká se, samozřejmě bez omluvy. Otázkou je, zda to bylo někdy i jinak. Získat informace mimo jmenovaná místa je značně stíženo tím že Číňani neznají cizí jazyky.

Nemá se zobecňovat, ale čistota Čínanům zrovna k srdci nepřirostla. Dvory jsou špinavé a slouží většinou jako skládka odpadu nebo zásobárna potřebného. Jinak tomu není ani s balkonky. Mimochodem, balkony  jsou často zamřížované až do pátého patra, stejně jako i okna bytů, kvůli zlodějůn na laně . Zákoutí, kdekoliv, slouží jako pisoár a zápach moče je všudepřítomný. Není divu, protože jít na veřejné záchodky je proti zdravému rozumu. Tento stav se už stal předmětem jednání vlády, ale řešení není na obzoru – všechno je to o té zmíněné velikosti a ohromném množství. Dokonce na letišti chybí prkýnka, v restauracích není veřejný záchod doporučitelný a většina z nich je vybavena jen šlapkami. Naše průvodkyně komentovala tento nešvar tím, že je to prostě tisíciletý, tradiční problém, známý z historie. Omlouvám se za toto téma, ale patří několikrát denně k tvrdé realitě.

Že mají nejen mladí lidé i v Číně mobil stále v ruce je zjev dnešní doby, ale že do nej řvou v metru, ve vlaku a dokonce i v divadle během představení je nepříjemné. Je též zajímavé, že když mluví žena, tak se nám, čínštiny neznalým, zdá, že mluví jinou řečí než např. její manžel nebo jiný muž. Číňanky mluví spíš melodicky a plynně, zatím co muži ze sebe guturálně vyrážejí jednotlivé výrazy.

Kouření a telefonování během představení je u nás nemyslitelné - v Číně je to odporná realita... 

Člověk si zvykne skoro na všechno…a tak jsme si pekingskou operu přesto vychutnali...

další zážitky zase v pondělí

Autor: Jiří W. Pollak | pondělí 4.3.2013 18:10 | karma článku: 17,62 | přečteno: 976x
  • Další články autora

Jiří W. Pollak

Malíř Dalibor Říhánek vystaví ….v Chotěšovském klášteře

Obrazy, grafiku, kresby a gobelíny, s lehce spirituálním podtextem a nepřehlédnutelnou špetkou erotiky. Některé práce se dovolávají setkání s biblickými motivy, antickou tématikou, symboly z dávného Egypta, surealismem a kubismem

26.4.2019 v 18:35 | Karma: 13,89 | Přečteno: 556x | Diskuse| Pozvánky, akce

Jiří W. Pollak

Praha Oskara Kokoschky v Curychu

Kunsthaus ukazuje díky 250 vzácným exponátům kompletní, chronologickou retrospektivu světoznámého malíře s českými kořeny, expresionisty Oskara Kokoschky.

6.1.2019 v 14:00 | Karma: 26,23 | Přečteno: 671x | Diskuse| Cestování

Jiří W. Pollak

Modrý a růžový Picasso naposledy ?

15.2. doplněno: Bazilejská Fondation Beyeler, otevřela 2.února, po několikaleté přípravě, brány výstavou Pabla Picassa. K vidění a obdivu budou ta nejvzácnější díla z umělcova „modrého a růžového “ období.*

13.6.2018 v 9:26 | Karma: 22,74 | Přečteno: 1184x | Diskuse| Kultura

Jiří W. Pollak

Bývalý uprchlík daroval Kunsthausu umění za miliardu

Světoznámá sbírka Wernera Merzbachera se přestěhuje jako dar do Curyšského muzea. Mecenáš označil dar jako "dík zachráněného dítěte" za jeho přijetí do Švýcarska před 80 lety*.

28.5.2018 v 9:09 | Karma: 27,11 | Přečteno: 790x | Diskuse| Kultura

Jiří W. Pollak

Czech Press Photo šláplo hodně vedle

Vítězem soutěže pořádané Czech Press Photo, se stala instrumentalizovaná fotka, zneužitá k politické propagandě. Ať nevědomky, nebo cíleně, je vlastně jedno. Je to ostuda. Opožděná kritika soutěže je lepší než mlčet.

20.5.2018 v 11:43 | Karma: 42,43 | Přečteno: 3420x | Diskuse| Média
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Má přejít česká ekonomika na válečný režim? Doba míru je pryč, říká Pojar

27. dubna 2024

Vysíláme Britský premiér Rishi Sunak nedávno oznámil, že jeho vláda uvede zbrojní průmysl do válečného...

Každý druhý učitel v Německu zažívá ve třídách násilí. Brutalita na školách roste

27. dubna 2024

Premium Německý učitel se stává docela riskantní profesí. Násilí se stává stále běžnější částí vyučování a...

Biden nečekaně kývl na předvolební debatu. Kdykoli kdekoli, říká Trump

26. dubna 2024  22:27

Americký prezident Joe Biden se v pátek nechal slyšet, že by chtěl do debaty se svým předchůdcem...

USA mění systém pomoci Ukrajině: už ne sklad, ale zbraně přímo ze zbrojovek

26. dubna 2024  21:30

USA chystají dosud největší balík vojenské pomoci Ukrajině v přepočtu za více než 140 miliard...

  • Počet článků 61
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 925x
Zubní lékař a publicista, koníčky: automobilismus (veteráni), cestování, umění, sport a jazyky

Seznam rubrik