Hvězda mezi fotografy, Annie Leibovitzová – vystavuje i v bývalých továrnách

Úspěchy, vyznamenání, skandály a extravangance Leibovitzové by naplnily  celou knihu. Velkoformátové fotografie Leibovitzové vlastní všech 15 nejvýznamnějších muzeí na světě, od New Yorku, přes Amsterodam až po Petrohrad a Tokyo.

Výstava nových portrétů světoznámé fotografky Annie Leibovitzové již objela zeměkouli. Měl jsem v úmyslu zdokumentovat její tvorbu – málem zůstalo při záměru. Přísně střežená location, zákaz fotit, pro novináře je povolena 1 fotka. Na moji úpěnlivou prosbu o více fotografií přišla jasná odpověd: „We apologise...for online pieces, one press image plus the official portrait of the artist can be used.” A basta.

Nevadí, přesto jsem jim ještě dvakrát odepsal...i když na internetu těch fotek najdeme dostatek (v malém rozlišení).

Vznášející se M. Copeland je vynikající baletka a světového věhlasu získala v roce 2015, když se stala první primabalerinou afro-amerického původu v historii "American Ballet Theatre".

Leibovitzová pracovala v 70. Letech pro Rolling Stone Magazine, Vanity Fair a pro Vogue. Její podmanivý přístup k portétovaným nechal vzniknout několik z nejznámějších portrétů naší doby. Leibovitz se věnuje portrétům žen ze všech sociálních vrstev. Mezi mini najdeme vesničanky a političky, herečky a sportovkyně, muzikanty, manažerky i královnu. 

Její pracovní styl byl ale čím dál tím náročnější, jak tematicky tak finančně. Annie Leibovitz cestovala s velkým štábem, její dekorace stěhovalo několik valníků, nechávala stát auta z půjčovny jednoduše kdekoliv…Umělkyně  kupovala z milionových honorářů vícemilionové nemovitosti…

Sláva jí umožnila dostat před kameru Whoopi Goldberg, kterou nafotila ve vaně plné mléka, nafotila nahou, těhotnou Demi Moore.  Kidman, Lennon, Ono, Clinton nebo Pitt se kroutili a pozírovali pro Vogue. I sestry Williamsové se před její kamerou něžně objímaly ! Anglickou královnu v plné polní nafotila jako první Američanka.  Přesto se jí podařilo nakupit 24 milionů dluhů a stála krátce před insolvencí. Ztratila by tak i autorská práva na jejích 100 000 fotografií a skoro milion negativů.

Záchranu, alespoň prozatímní, přinesla smlouva s Colony Capital, firmou, která kdysi zachránila i Michaela Jacksona před úpadkem. Díky tomuto dealu se Leibovitzová zase věnuje své práci. Nic jí není dost drahé, ale svůj rozhazovačný způsob musela trochu přibrzdit. Díky sponzorům a pro ně, pořádá Annie Leibovitz po celém světě kurzy, meetingy, workshopy a přednášky na téma zlepšení pozice ženy v dnešní společnosti.

Její angažmá podporuje UBS, světová banka, známá pro její afinitu k umění. Ve své sbírce skladuje na 30000 děl. Výstava v Curychu, na panelech - které mají za sebou 70000 km - je poslední stanicí putovní akce, která je též pod záštitou UBS. Výstava je instalována, jako v Londýně, v ambiente bývalé tovární haly EWZ.

Vlevo dole:  Aung San Suu Kyi - neohrožená bojovnice za demokracii v Burmě, 1991 nositelka Nobelovy ceny, poradkyně vlády Myanmaru...a Leibovitz září, s úsměvem na rtech, optimistická.

Možná se ptáte, jak to, že zveřejňuji 5, slovy pět, fotografií? Po dramatické, několik dní trvající výměně dopisů s jejími agentkami v USA, najednou svolily „ vyjímečně a bezplatně“ ! Jako by se nic nestalo. Amerika tiká prostě jinak…

Text: Dr. Jiří W.Pollak, sc.
Fotos: By courtesy to © Annie Leibovitz.From WOMEN:New Portraits/press-request and T.Selby/UBS, Ellie and Claire from Suttonpr.com  

Autor: Jiří W. Pollak | čtvrtek 2.2.2017 10:38 | karma článku: 26,24 | přečteno: 564x
  • Další články autora

Jiří W. Pollak

*Fundació Joan Miró, Barcelona*

21.10.2016 v 10:00 | Karma: 25,67
  • Počet článků 61
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 925x
Zubní lékař a publicista, koníčky: automobilismus (veteráni), cestování, umění, sport a jazyky

Seznam rubrik