Praha Oskara Kokoschky v Curychu

6. 01. 2019 14:00:30
Kunsthaus ukazuje díky 250 vzácným exponátům kompletní, chronologickou retrospektivu světoznámého malíře s českými kořeny, expresionisty Oskara Kokoschky.

Kokoschka a jeho dílo je stěžejním pro vývoj světového malířství, které se ubíralo směrem k abstrakci. Picabia a Picasso spolu s Kokoschkou dokázali, že expresionismus je nesmrtelný. Několik malířských velikánů jako Baselitz, Brandl nebo Savary jsou příkladní pokračovatelé moderního expresionismu.

V Curychu je k vidění nejen kolem 100 kvalitních pláten z celého světa, ale i díla, která se vystavují poprvé. Monumentální triptych opustil pro tuto výstavu poprvé Londýn a jako velký objev a zachráněné dílo platí nástěnná malba pro Almu Mahlerovou. Kokoschka se o skladatelovu vdovu více či méně po desetiletí (neúspěšně) "pokoušel", ale Alma, velká dáma tehdejších salonů, dávala přednost čtyřem obdivovatelům z různých oborů, než jednomu malíři :-)...

Dobové fotografie, dopisy a tiskoviny doplňují návštěvníkovi ducha doby. Kokoschka, umělec s českými kořeny – prarodiče byli pražští zlatníci - se nikdy nespokojil s jedním, stálým bydlištěm. V Praze se seznámil se svou pozdější manželkou Oldou Palkovskou. Jeden za svých obrazů na téma Sommer (léto) pojmenoval Kokoschka "Zrání". Po válce získal pro oba anglické občanství a 1951 zakoupil díky přátelům pozemek na ženevském jezeře ve Švýcarsku, kde se později s manželkou usadili.

Kokoschka dnes platí co by migrant ve věci umění a poslanec za demokracii a pacifismus. Kokoschka žil ve Vídni, v Drážďanech a velmi rád navštěvoval Prahu, kde ztrávit celkem 4 roky. Kokoschku zlákala i Francie, zvláště jih. Nádherné jsou jeho pohledy na Avignon a Aigues-Mortes. Ani lukrativní a klidná profesúra v Drážďanech nevedla k dlouhodobému pobytu. Právě z Drážďan vedly jeho cesty do Francie, Benátek a přes Londýn, kde se za války usadil až do Ameriky a na konec do Švýcarska.

Navzdor emigraci před nacisty a pobytům v cizině netrpěl Kokoschka nikdy nedostatkem financí. „Uměl v tom chodit” díky známostem a přátelstvím s význačnými osobnostmi ze světa architektury (Loos), umění a hudby (Scheerbart, Casals), media (Springer) a politiky (ministr Schwarzwald, rakouský president Körner). Často portrétoval na zakázku, mimo jiné tuberkulozní aristokraty ve švýcarské ozdravovně a ale i Konráda Adenauera, jehož portrét zdobí dodnes kancelář Angely Merkelové.

Kokoschkova tvorba se po 2.SV začala vyvíjet směrem k pathetickým a velkoplošným obrazům. Fascinovala jej nesmrtelnost řeckých dějin. Kokoschka zemřel na vrcholu slávy 1980 ve švýcarském Villeneuve. Foundation Kokoschka se sídlem ve Vevey spravuje jeho pozůstalost obezřetně a vyšla i curyšskému Kunsthausu velkoryse vstříc.

Výstava potrvá do 10. března. Mimochodem, naproti Kunsthausu se nachází v poslední fázi výstavby druhá budova Kunsthausu – máme se na co těšit...

Praha, Hradčany, Oskar Kokoschka

Fotografováno s výslovným svolením PR-oddělení Kunsthausu Curych

Autor: Jiří W. Pollak | neděle 6.1.2019 14:00 | karma článku: 26.23 | přečteno: 666x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Cestování

Aleš Gill

Střípky z KLDR - Díl 26. - Návrat do paralelního vesmíru

Jsou to téměř dva roky od mého posledního článku o KLDR, a téměř tři roky od mé druhé cesty za nejželeznější oponu, jakou si lze představit. A protože informací z KLDR je kvůli uzavřené hranici málo, mohli bychom se tam vrátit.

19.3.2024 v 8:52 | Karma článku: 6.42 | Přečteno: 140 | Diskuse

Libor O. Novotný

Víkend na bitevním poli ve Waterloo

Chcete důkladně pochopit politické a společenské souvislosti, které vedly k porážce Napoleona, případně se vžít do bojů rozhodující bitvy u Waterloo? Památník bitvy na jejím původním místě vám to umožní.

18.3.2024 v 15:00 | Karma článku: 10.08 | Přečteno: 144 | Diskuse

Jan Vaverka

Bolívie - 5. díl: Z Uyuni do La Pazu

Než se vydáme na 500 kilometrovou cestu do La Pazu, je čas si Uyuni prohlídnout. Na první pohled nemá na moc co nabídnout, ale zdání klame.

15.3.2024 v 8:20 | Karma článku: 13.46 | Přečteno: 163 | Diskuse

Martin Faltýn

Když prvně na Západ, tak do USA - 13

Měsíc jsem prožil na pozvání známé v USA. To už by si člověk pomalu řekl, že je tady skoro doma. Ale kdepak! Zelenáčem je a greenhornem zůstane! A teprve doma začíná zjišťovat, kde že to vlastně byl.

15.3.2024 v 8:08 | Karma článku: 10.39 | Přečteno: 241 | Diskuse

Martin Faltýn

Když prvně na Západ, tak do USA - 12

Na konci měsíčního pobytu v USA na přelomu 1991/92 jsem se konečně dostal do New Yorku. Musel jsem si to tak trochu prosadit. A udělal jsem dobře. Za pár dní jsem toho zažil tolik, co před tím za měsíc. Včetně největšího trapasu.

11.3.2024 v 8:08 | Karma článku: 13.30 | Přečteno: 294 | Diskuse
Počet článků 61 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 912

Zubní lékař a publicista, koníčky: automobilismus (veteráni), cestování, umění, sport a jazyky

Nutný výchovný pohlavek, souhlasí Bouček i Havlová s přerušením projevu na Lvu

Moderátor Libor Bouček ostře zareagoval na kauzu ohledně délky proslovu režisérky Darji Kaščejevové na předávání cen...

Švábi, vši a nevychované děti. Výměna manželek skončila už po pěti dnech

Nová Výměna manželek trvala jen pět dní, přesto přinesla spoustu vyhrocených situací. Martina ze Znojma se pokoušela...

Vyzkoušeli jsme podvod z Aliexpressu. Může vás přijít draho, i po letech

Nakoupili jsme na Aliexpressu a pěkně se spálili. Jednu USB paměť, dvě externí SSD a jeden externí HDD. Ve třech...

Chtěli, abych se vyspala s Baldwinem kvůli jeho výkonu, říká Sharon Stone

Herečka Sharon Stone (66) jmenovala producenta, který jí řekl, aby se vyspala s hercem Williamem Baldwinem (61). Měla...

Byla to láska na první pohled, říká hvězda Gilmorek o manželství s modelkou

Milo Ventimiglia (46), představitel Jesse ze seriálu Gilmorova děvčata nebo Jacka Pearsona ze seriálu Tohle jsme my, je...