Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dožínky prezidentských voleb z ciziny

25. 02. 2013 10:09:25
...aneb jak volili prezidenta Češi ve Švýcarsku...O smyslu a nesmyslu přímých prezidentských voleb si nejsou za jedno asi nikde na světě a tak se to ani neřeší. O to více se cizí media zajímala o první přímé volby v Česku. Česko je ve švýcarském tisku již tradičně jedna z nejčastěji probíraných zemí bývalé východní Evropy. Je nutno dodat, že vesměs velmi pozitivně.
Titulní stránka ZpravodajeTitulní stránka Zpravodaje

Důkazem i důsledkem je čilá výměna know-how. Velké vyznamenání pro českou (teoretickou) ekonomiku bylo, když byl nedávno do Curychu pozván např. Tomáš Sedláček, aby přednášel kapitánům švýcarského hospodářství.

Během kampaně před prezidentskými volbami se švýcarští komentátoři předbíhali s nejnovějšími trendy z „dobře informovaných českých pramenů“ a věděli zcela jistě, že volby, cituji: „...štěpí národ na dva téměř stejně velké tábory..“. Není to tak dávno, co se noviny zabývali už jednou českou prezidentskou tématikou a to ne zrovna s porozuměním. Bylo to, když český prezident ukradl v Čile propisku. Zatím co v Česku vedl tento čin hlavně k posměchu a vtipům, tak se ve Švýcarsku spekulovalo naprosto vážně o tom, zda to bude trvat hodiny nebo dny, kdy se Klaus veřejně omluví a odstoupí. Tato iluze se brzo rozplynula a způsobila, že názor na českou politickou etiku značně utrpěl...

Vzpomeňme si na dobu kolem volby Václava Havla – už tehdy se v tisku objevila dost unikátní statistika, že 100 % českých prezidentů bylo jednou vezněno...Tato letitá kuriozita už od éry Klause neplatí, ale je neblaze nahrazena jinými koencidencemi. Oba prezidenti po Havlovi už prokazatelně lhali, navíc jeden kradl a druhý pije. Toliko úvodem.

Krajani na celém světě měli poprvé příležitost zúčastnit se přímých voleb. Malá účast byla způsobena nejen administrativními překážkami, ale hlavně otázkou koho volit? Vždyt ani jeden z finalistů nebyl ideální. Ilustrativní je výrok: "Zeman lže, kníže se jen mýlí." To se psalo jak v Česku tak i v cizině.

Je možné, že politické analýze švýcarských médií napomohla polarita mezi karel_motyl.jpghuhláním a pospáváním na jedné straně a zeman_pije.jpghulvátstvím spolu s nekalými praktikami od pomluv až po naprosté lži, na straně druhé, že se tisk stavěl na stranu Schwarzenberga. Je možné, že tisk ovlivnil i české voliče v zahraničí. Ve finále se ustálilo pragmatické rčení: budu volit to menší zlo. Dokonce to svorně říkali voliči obou táborů – jak ti pro Zemana, tak i oni pro Schwarzenberga.

Ve Švýcarsku žije dodnes početná obec krajanů a měřeno na jejich počtu v roce 1968, kdy se jich tam na základě politického azylu usídlilo ca. 12500 (z toho více než 2000 s akademickým titulem lékaře, inženýra nebo architekta)...šla k volbám na vyslanectví do Bernu jen malá hrstka. Rozjímat nad důvody není dnes tématem. Rozhodně je ale zajímavé, překvapivé a radikálně rozdílné od Česka, koho volili.

zeman_clanek.jpg
Na vyslanectví v Bernu, odevzdalo svůj hlas pouze 358 ! registrovaných voličů s českým občanstvím. Zřejmě se většina krajanů ve Švýcarsku českou politikou nezabývá. Je to účast věru pramalá. Ještě více ale zaráží poměr hlasů: 17 hlasů pro Zemana a 341 pro Schwarzenberga. Asi se nezapomělo, jak se Zeman choval v Bruselu, jakou má dikci a jak nosil kufříky a balíčky, v kterých nic víc než výmysly a osočování nikdy nebylo.

Jak volili Češi jinde (Pramen ČSÚ) : téměř 7000 Čechů volilo v 85 státech světa, z toho jich 84,2% volilo K.Schwarzenberga. Ze 37 zemí Evropy vyhrál kníže v 35ti. Na Ukrajině vyhrál Zeman o jeden hlas...

Resumée: není smutné, že obě skupiny volily to menší zlo? Naděje umírá jako poslední a tak doufejme, že každé zlo je k něčemu dobré.

Foto a ilustrace: Reflex, Zpravodaj, Wikipedia

Autor: Dr.med.dent. Jiří W. Pollak, sc. | pondělí 25.2.2013 10:09 | karma článku: 11.82 | přečteno: 647x

Další články blogera

Dr.med.dent. Jiří W. Pollak, sc.

Kousek jižní Francie – Arles, Avignon, Nîmes etc. pro začátečníky

V trojúhelníku mezi Montpellier, Orange a Marseille leží krásná a na historické památky bohatá krajina. Již jeden týden stačí, obsáhnout ty nejzajímavější.

26.10.2017 v 18:13 | Karma článku: 25.35 | Přečteno: 1000 | Diskuse

Dr.med.dent. Jiří W. Pollak, sc.

Irská republika pro zvídavé individualisty

O Irsku se píše hlavně v souvislosti se stále napjatou situací v severním Irsku a Spojeném království... V „Republice“ je ale skoro všechno jinak. Irsko je v euru, nepřemýšlí o opuštění EU, nepoužívá se míle, ale jezdí se v levo.

26.6.2017 v 7:30 | Karma článku: 28.65 | Přečteno: 879 | Diskuse

Dr.med.dent. Jiří W. Pollak, sc.

Medellín - centrum drog a hnízdo vrahů ?

Kolumbie, Medellín - cesta za poznáním a kulturou. Medellín bylo ještě před deseti lety město s největším počtem vražd denně na světě. Dnes je klid a Medellín se rozrůstá obrovským tempem - tvrdí Dr. Petr Beránek.

14.5.2017 v 21:11 | Karma článku: 24.63 | Přečteno: 942 | Diskuse

Dr.med.dent. Jiří W. Pollak, sc.

Škodovky a jiné křižníky na Kubánských silnicích

Dovozní embargo donutilo Kubánce pečovat o vozový park, tak jak byl a proto se tam americké bouráky z 50. a 60. let zachovaly dodneška. Jejich stav je ale značně vzdálený od výbavy původních modelů, vyjímky spočítáte na prstech.

31.3.2017 v 23:17 | Karma článku: 30.27 | Přečteno: 1408 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Vladimír Kroupa

Nejslabším článkem kampaně pana Drahoše je... pan Drahoš!

Myslel jsem si to už dlouho, včerejší prezidentská debata mě o tom jen přesvědčila. Pan Drahoš na mě nikdy nepůsobil jak silný kandidát, ovšem to, čeho jsem byl včera svědkem, mě snad až šokovalo...

24.1.2018 v 10:07 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

Jan Dvořák

Americké vláda neměla peníze, pocítil to i prezident

K tak strašným poměrů, jaké přechodně nastaly v USA, u nás nedochízí. I kdyby česká poslanecká sněmovna státní rozpočet do konce roku neschválila, je vyloučené, aby by to byl důvod nežít na dluh dál, a chod institucí nefinancovat.

24.1.2018 v 10:01 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

Radim Valenčík

Shrnutí prezidentské debaty

Když odpovídal Zeman, dozvěděl jsem se, co si myslí Zeman. Když odpovídal Drahoš, dozvěděl jsem se, co si myslí Zeman. V předchozích dvou debatách byl Drahš jasně lepší, protože tam nebyl.

24.1.2018 v 9:48 | Karma článku: 17.09 | Přečteno: 167 | Diskuse

Karel Januška

Poslanecký dvojí metr

Úvaha nad váhou volebního hlasu poslance. Když byl problém získat většinu v parlamentu, zažili jsme „kupování“ poslaneckých mandátů.

24.1.2018 v 9:45 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 46 | Diskuse

Radka Sitarová

Když na volbu hlavy státu hlava nestačí

Věci se často nemají tak, jak se zdají... a lidé nemusí být tím, kým být vypadají... Aneb chcete zamotat hlavu před volbami? :)

24.1.2018 v 9:36 | Karma článku: 4.63 | Přečteno: 138 | Diskuse
Počet článků 56 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 735

Zubní lékař a publicista, koníčky: automobilismus (veteráni), cestování, umění, sport a jazyky





Najdete na iDNES.cz



mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.