Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Šumava z okna kultovní Felicie

14. 09. 2015 8:00:00
Skupinka nadšenců-veteránistů se sjela do Sušice - brány Šumavy. Příjezd z daleka si pojmenovali "Hvězdicová jízda do Sušice" a týdenní výlet po Šumavě dostal pracovní název "Rallye Sušice"...

Pro většinu nadšených automobilistů snad není nic krásnějšího, než se za slunečného počasí projíždět malebnou krajinou v kabrioletu.

Tuto radost si udělalo v naší oblasti pět nadšenců, majitelů dnes už kultovního vozu Škoda Felicia. Účastníci „Rallye Sušice“ jak byla tato akce mírně nadneseně pojmenovaná, se sjeli z daleka. Nejdelší příjezd po vlastní ose byl z Karlsruhe, druhý z Curychu, další z bavorského Lindau a z Hradce Králové. Nejblíže to měl organizátor rallye, dále už jen „major“, bydlící v Sušici...

Shromáždění a start skupinky veteránistů pod vedením majora akce Gustava Havlova (IT specialisty) byl přímo na Sušickém náměstí. Samozřejmě že to vzbudilo náležitý zájem obyvatelstva a tak se fotografováním ze všech stran start trochu protáhl. Na programu týdenní hvězdicové cesty byly zajímavosti jak historické tak i přírodní. Začalo se návštěvou velmi pěkně vybudovaného muzea v Sušici. Poučili jsme se o tom jak to bylo s výrobou zápalek a obdivovali i unikátní mechanický betlém. (Další vlastivědná muzea byla naprogramu v Kvildě a v Kašperských horách.)

Ze sušického náměstí jsme se vydali „spanilou“ jízdou nad město ke kapli sv. Anděla Strážce (“Andělíčka“..) Odtud je krásný pohled téměř na celé město. Cesta pak vedla do nedalekých Albrechtic s odparkováním aut, pokračovala osvěžením v zahradní restauraci před pěší tůrou na výšinu o 902m/n.m. k impozantní dřevěné rozhledně Sedlo měřící 27,75m. Odtud se skýtá nádherný výhled na velkou část Šumavy. Po sestupu na nás již čekala božsky chutnající ovocná zmrzlina a šarmantní paní zmrzlinářka si ráda sedla do veterána dle svého výběru...

Ani kultura nepřišla zkrátka, večer jsme navštívili koncert Jana Kryla v Hartmanické synagoze. Zůstane nám v paměti, stejně jako výstava uvnitř o otřesných událostech z války a po válce v pohraničí.

Posun skupiny se odvíjel podle ubytovaní: ze samotné Sušice a pak ze Zámku Hrádek. Další výchozí bod byl v centrální části Šumavy, nádherné Modravě, na Klostermannově Chatě. Cestou z brány Šumavy jsme se zastavili na hradě Klenová, kde jsme navštívili aktuální výstavu děl česko-německé sochařky Mary Durasové. V Klatovech nás ohromily unikátní katakomby a v nich na 190 mumií. Na hradě Kašperk, Rábí a Velhartice jsme obdivovali nejen mohutnost hradních ruin, ale i neuvěřitelně angažovaný výklad a nadšení místních mladých průvodkyň.

Na programu nemohla chybět sklářská manufaktura. Navštívili jsme Rajsko v Aníně, které zažívá opravdovou obrodu. Během výkladu nám zručná sklářka ukázala jak kdysi skláři-páterníci vyráběli klasické skleněné perly do růženců. Ve vedlejším ateliéru jsme přihlíželi broušení křištálového skla, pohárků a misek, pro zakázku do Saudské Arábie.

Následovala cesta na Čenkovu pilu. Tam jsme díky poutavému výkladu získali úplně nový pohled na dřevařský a energetický průmysl na Šumavě.

Navštívili jsme též unikátní starou elektrárnu a soutok řeky Křemelné s Vydrou kde vzniká Otava. Pak jsme absolvovali náročnou „jízdu do vrchu“ na Svojše a ještě výš na Zhůří 1187m. Naše Feldinky to zvládly na jedničku! Občerstvení se nám dostalo v romantické, jakoby zapomenuté hospůdce „Ztracená“ u Kašparů. Za zastávku stála i pěstitelská stanice koní paní Barbary Smrkovské v Dražovicích, kde jsme byli úplnou náhodou dokonce svědky jedné kopulace.

Následovaly přírodní rezervace, Jezerní a Chalupská slatˇ, rašeliniště a další nádherné šumavské scenérie. Otřesný dojem a vzpomínky v nás vyvolal výlet ke zbytku železné opony u přechodu do Německa na Bučině . Je tam ostnaté svědectví o nelidské, brutální moci komunistického režimu vůči vlastnímu obyvatelstvu. Dráty na hranici byly pod vysokém napětí až do r. 1972 ! Zničené vesnice, rozstřílené a pobořené kostely a spálené historicky cenné oltáře, např. na Dobré vodě doplnily smutnou kapitolu poznávání naší historie.

V opraveném kostele Sv. Vintíře (Güntera) je nyní umístněn unikátní skleněný oltář (retabulum) a další díla umělkyně Vladimíry Tesařové. Tento skleněný oltář měří 5 x 3,5 metrů, váží 7 tun a je jediný svého druhu na světě.

Samozřejmě nechyběla ani návštěva motocyklového muzea v Kašperských horách. Ve sbírce je několik opravdových unikátů, např. jediný zachovalý motocykl na světě zašlé značky Wagner,

nebo další rarita Čechie Böhmerland, což je jediný třímístný motocykl na světě.

Dámy daly přednost návštěvě místního Šumavského muzea a trpělivě čekaly na své manžely v přilehlé cukrárně – samozřejmě obletovány.... bezpočetnými vosami.

Škoda Felicia byla zpočátku vyráběna hlavně na export, ale určité množství se prodalo i na domácím trhu. Tehdy stála jako dva dobré roční platy. Dobře renovovaná Felicia dnes přijde až na půl milionu, dodává Pavel Kalina, účastník rallye a sběratel poválečných škodovek. Mezi Feliciami vynikal výjimečný kabriolet Spartak kabriolet Karosa Polytex. Tento vůz se nikdy do sériové výroby nedostal a byl vyroben pouze jako prototyp v jednom exempláři. Jedním z jeho unikátních řešení je hydropneumatické odpérování zadní osy. Takové řešení se tehdy používalo pouze u nejdražších aut západní výroby.

Třešničkou na dortu bylo čerstvě renovované dobové šlapací autíčko, jehož forma se nápadně podobala jeho velké předloze.

Nutno dodat, že úspěch akce podtrhla přízeň sv. Petra, který se postaral o příznivé počasí. Celá cesta obnášela 1700 km a ani jedna škodovka neutrpěla nejaký defekt. Někdy bylo toho sluníčka až moc, takže jeden bod programu vypadl úplně: sbírání hub – tuto poznámku uvádím, jen abychom si mohli alespoň na něco postěžovat...:-)

Autor: Dr.med.dent. Jiří W. Pollak, sc. | pondělí 14.9.2015 8:00 | karma článku: 19.69 | přečteno: 886x

Další články blogera

Dr.med.dent. Jiří W. Pollak, sc.

Kousek jižní Francie – Arles, Avignon, Nîmes etc. pro začátečníky

V trojúhelníku mezi Montpellier, Orange a Marseille leží krásná a na historické památky bohatá krajina. Již jeden týden stačí, obsáhnout ty nejzajímavější.

26.10.2017 v 18:13 | Karma článku: 25.35 | Přečteno: 1000 | Diskuse

Dr.med.dent. Jiří W. Pollak, sc.

Irská republika pro zvídavé individualisty

O Irsku se píše hlavně v souvislosti se stále napjatou situací v severním Irsku a Spojeném království... V „Republice“ je ale skoro všechno jinak. Irsko je v euru, nepřemýšlí o opuštění EU, nepoužívá se míle, ale jezdí se v levo.

26.6.2017 v 7:30 | Karma článku: 28.65 | Přečteno: 879 | Diskuse

Dr.med.dent. Jiří W. Pollak, sc.

Medellín - centrum drog a hnízdo vrahů ?

Kolumbie, Medellín - cesta za poznáním a kulturou. Medellín bylo ještě před deseti lety město s největším počtem vražd denně na světě. Dnes je klid a Medellín se rozrůstá obrovským tempem - tvrdí Dr. Petr Beránek.

14.5.2017 v 21:11 | Karma článku: 24.63 | Přečteno: 942 | Diskuse

Dr.med.dent. Jiří W. Pollak, sc.

Škodovky a jiné křižníky na Kubánských silnicích

Dovozní embargo donutilo Kubánce pečovat o vozový park, tak jak byl a proto se tam americké bouráky z 50. a 60. let zachovaly dodneška. Jejich stav je ale značně vzdálený od výbavy původních modelů, vyjímky spočítáte na prstech.

31.3.2017 v 23:17 | Karma článku: 30.27 | Přečteno: 1408 | Diskuse

Další články z rubriky Cestování

Radim Teodor Bílek

Dva tisíce kilometrů napříč Marokem

Mnoho dobrodruhů projelo expedičně Maroko. Máme dvě malé děti a nechtěli jsme zůstat pasivně doma u internetu a televize. Vyjeli jsme tedy na rodinný výlet do Maroka a sjeli s dětmi všechny památky stejně jako expedice před námi!

24.1.2018 v 7:00 | Karma článku: 6.84 | Přečteno: 138 | Diskuse

Vojtěch Marek

17 000 km stopem domů z Kamčatky VIII

Putování jednoho kluka od Pardubic z Kamčatky domů. Stopem. Z Kamčatky přes celou Sibiř, Ural až do Archangelsku. A pak přes Petrohrad a Ukrajinu domů. Tentokrát o oblasti gulagů.

23.1.2018 v 16:54 | Karma článku: 15.50 | Přečteno: 259 | Diskuse

Filip Křížek

První týden ve Finsku

Už uběhl více než týden od chvíle, kdy jsem přiletěl na letiště v Helsinkách a pak se vlakem přesunul do Tampere. Přicestoval jsem do Finska na studijní pobyt erasmus+. Je čas rekapitulovat.

22.1.2018 v 17:15 | Karma článku: 11.65 | Přečteno: 487 | Diskuse

Marie Kubešová

Ludwigsburg

Městečko ležící asi 12 km na sever od Stuttgartu je známé především díky nádhernému baroknímu zámku, kterému se přezdívá švábský Versailles.

22.1.2018 v 11:23 | Karma článku: 11.15 | Přečteno: 271 | Diskuse

Olga Medová

Sobota ve Středohoří

Nad Litoměřicemi byla včera pohádková zima, sníh křupal pod nohama, cesty by se daly sjet i na běžkách, no, jako na horách. Jak by ne, Lysá hora leží 577 nad mořem, vystoupali jsme ze 136 metrů!

21.1.2018 v 10:49 | Karma článku: 8.40 | Přečteno: 253 | Diskuse
Počet článků 56 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 735

Zubní lékař a publicista, koníčky: automobilismus (veteráni), cestování, umění, sport a jazyky

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.